Drenaż limfatyczny
Problemy
Efekty
Opis
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki (inaczej limfy). Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji (np. po operacji tarczycy czy po mastektomii), cukrzyca.
Jak wykonujemy drenaż limfatyczny?
Manualny drenaż limfatyczny rozpoczyna się od przygotowania ciała. Skóra powinna być czysta i sucha. Zabieg wykonuje się delikatnymi, rytmicznymi ruchami, zawsze w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Podczas masażu limfatycznego nóg wykonywane są one od stóp ku pachwinom, a na ramionach od dłoni w stronę pach. Należy unikać silnego nacisku, aby nie uszkodzić naczyń.
Drenaż limfatyczny jednej kończyny powinien trwać około 15-20 minut, a dla osiągnięcia najlepszych efektów warto zadbać o regularność wykonywania, odwiedzając ProBody Clinic w Gdańsku, centrum Trójmiasta.
Masaż limfatyczny – przeciwwskazania
Choć masaż limfatyczny nóg czy rąk ma wiele zalet, nie zawsze może być bezpiecznie wykonywany. Przed jego zastosowaniem warto zapoznać się z przeciwwskazaniami:
- ostra zakrzepica żylna;
- niewyrównana niewydolność serca;
- ostre infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze);
- nowotwory złośliwe;
- zapalenie węzłów chłonnych;
- gorączka;
- ostry obrzęk pourazowy (świeże złamania, skręcenia).
Prosimy osoby z całego Trójmiasta – Gdańska, Gdyni oraz Sopotu – do kontaktu w sprawie szczegółowych informacji.